Museum Oversight Board

Meetings

  • 4pm
  • Second Wednesday of each month

Members

There are five appointed by council for three-year terms. No member can be an elected public official or a member of the Museum Board, nor any person who is related by blood or marriage to any city or county official or any Museum Board member.

  • Paul Reilly (District II)
    Term expires on January 1, 2021
  • Chelsea L. Teater (District IV), Vice-president
    Term expires on January 1, 2020
  • Nancy L. Miller (District V), Secretary
    Term expires on January 1, 2021
  • Jennifer Martin (District III)
    Term expires on January 1, 2022
  • Alan Scott Clark (District I), President
    Term expires on January 1, 2020

About the Board

These board members oversee the money generated by the property tax passed by the voters on 11-2-1948 for the purpose of operating, maintaining, improving, and supervising a municipal museum.