GovernmentCommunityBusinessHow Do I...?

Go To Search
Click to Home

Planning Commission
  • 7pm
  • Fourth Thursday of each month

There are nine members appointed by the mayor with council approval for five-year terms.
  • Brandon Tritten
    Term expires on August 4, 2019
  • Ted M. Hauser
    Term expires on December 14, 2019
  • Todd M. Euler, Chairperson
    Term expires on July 14, 2017
  • Keith W. Marriott
    Term expires on October 1, 2017
  • Robert Hart, Vice-Chairperson
    Term expires on July 22, 2018
  • Shannen White
    Term expires on August 5, 2018
  • Reba Hebert
    Term expires on January 29, 2017
  • Kenneth W. Smothers
    Term expires on June 15, 2018
  • Jeff Penland.
    Term expires on July 7, 2019

About the Commission
The commission:
  • Conducts at least one monthly public hearing to consider all zoning and subdivision ordinances and amendments for the purpose of promoting health, safety, and the general welfare of the community
  • Makes recommendation to the council before final action by the council
  • Reviews the city's comprehensive plan and updates thereof